BREZPLAČNA POŠTNINA nad 40 EUR!
Hitra in varna dostava!
Preprosto nakupovanje, drznost okusa!
BREZPLAČNA POŠTNINA nad 40 EUR!
Hitra in varna dostava!
Preprosto nakupovanje, drznost okusa!
BREZPLAČNA POŠTNINA nad 40 EUR!
Hitra in varna dostava!
Preprosto nakupovanje, drznost okusa!
PEKOČKO KUHA
Spoznajte unikatne kulinarične recepte, ki so nastali na podlagi dolgoletnih izkušenj v pripravi in kombiniranju premišljeno izbranih sestavin.
Kuharski recepti spisani za vse kulinarične ljubitelje in gurmane! Sami preizkusite naše recepte, uživajte, okušajte, kuhajte z in za dušo!
12 ur
12 kosov
4,5 od 5
15-25 minut
1. PRIPRAVA BISKVITA
2. PRIPRAVA PRALINé FEUILLETINE:
3. PRIPRAVA ČOKOLADNEGA MOUSSA
4. PRIPRAVA ČOKOLADNEGA PRELIVA
5. PRIPRAVA ČOKOLADNEGA DISKA
6. SESTAVLJANJE TORTE
NASVET 1
POSTOPEK PRIPRAVE
1. V kuhinjskega robota vlijemo beljake in z metlico mešamo na visoki hitrosti. Ko spremenijo barvo iz blede v belo, začnemo postopoma dodajati beljake. Stepamo tako dolgo, da dobimo miški rep- tj., če metlico snamemo in dvignemo, se mora narediti tanek repek, ki ne sme curljati, prav tako pa ne sme biti trd, ampak se mora še upogniti. Potem pa v stepene beljake presejemo sladkor v prahu in lešnike ali mandlje. S spatulo počasi in dobro premešamo. Nato to maso napolnimo v dozirno vrečko z nastavkom, ki ima navadno luknjo, premera 5- cm. Na luknjičasti pekač damo peki papir in narišemo krog (najlažje z alkoholism flumastrom) premera biskvita 16 cm in peki papir obrnemo okrog. Nato začnemo delati spiralo iz sredine navzven pa vse do zarisane črte. Nič ne bo narobe, če gremo malo čez črto. Med peko se bo masa malo razširila, kar je dobro, ko bomo kasneje morali izrezati biskvit na željen premer. Pečemo v prej ogreti pečici na 170 stopinj 15 minut, program ventilacija. Biskvit je pečen, ko se nam zunanji rob obarva malce rjavo. Če nimamo luknjičastega pekača, pečemo v navadnem pekaču od pečice na 170 stopinj 15 minut v pekaču, potem pa pekač odstranimo in pečemo biskvit še naslednjih 10 minut na sami mrežici od pečice. Ko je biskvit pečen, ga pustimo, da se popolnoma ohladi. Nato vzamemo odob premera 16 cm in izrežemo biskvit. Odrezane delčke zavržemo. Biskvit pustimo v obodu in na peki papirju.
2. Pečico segrejemo na 180 stopinj, program peka zgoraj-spodaj, na pekač položimo peki papir in nanj stresemo lešnike in mandlje. Pekač damo v pečico za 10 minut. Nato še toplim lešnikom in mandljem slečemo kožo. Pomagamo si lahko tako, da jih nekaj damo na kuhinjsko krpo in jih drgnemo med dlanmi. Res se potrudimo s slačenjem kože in tako odstranimo 99%. Nato damo v kozico vodo in sladkor ter segrevamo do 116 stopinj. Ko dosežemo to temperaturo, dodamo slečene lešnike in mandlje. Mešamo tako dolgo, da voda pohlapi, sladkor se spremeni v prah in nato še spremeni v karamelo. Dobiti moralo zlato rjavo barvo sladkorja. Ta postopek bo trajal pbl. 15 minut. Nato to maso zvrnemo na peki papir in počakamo, da se popolnoma strdi. To bo trajalo prbl. 1 uro. Nato oreščke s karamelo zdrobimo na manjše koščke in damo v multipraktik, kjer mešamo tako dolgo, da dobimo masno pasto. To bo trajalo okrog 5 minut. Nato to pasto prelijemo v skledčko. Stehtamo 65 g. Ostalo prihranimo za kakšno drugo sladico. Manjše količine žal ne moremo pripraviti, saj multipraktik ne bo zadosti dobro vrtel lista in nam tako ne zmlel lešnikov in manjdljev kot je treba. V drugi kozici pa počasi stopimo čokolado in jo dodamo k tem 65 g paste. Na koncu še stremo skorajda v prah “palačinkice” in jih vsujemo v maso lešnikov, mandljev in stopljene čokolade ter s spatulo hitro ter dobro premešamo. Takoj s to maso prekrijemo naš biskvit in zgladimo v ravno površino. Pri tem si pomagamo s čistilno kartico. Nato damo biskvit s pralinejem v zmrzovalnik ali hladilnik za vsaj pol ure. Lahko pustimo v hladilniku tudi čez noč, če bomo s pripravo torte nadaljevali naslednji dan, kar je priporočljivo.
3. Posodo in metlico, s katerima bomo stepali smetano ter smetano damo najprej v hladilnik za 1 uro, da bodo popolnoma mrzle. Nato smetano stepemo, vendar ne do povsem trde mase, ampak mora biti trdota med kremo in trdo stepeno smetano. Čokolado počasi topimo na srednji temperaturi, lahko jo topimo tudi nad vodno kopeljo in vmes odstavljamo in pristavljamo nazaj nad vodno kopel skledčko, v kateri topimo čokolado. Pomembno je, da ves čas s spatulo mešamo. Mleko segrejemo do podvretja ter primešamo v dveh korakih k stopljeni čokoladi in ponovno ves čas mešamo. K tej gosti zmesi po treh korakih dodamo stepeno smetano, mešamo s spatulo, da dobimo čokoladni mousse. Nato napolnimo dozirno vrečko s čokoladnim mooussom. Iz oboda odstranimo biskvit s pralinejem. To naredimo tako, da ob robovih zarežemo z ostrim nožem. Nato obod operemo, osušimo in raztegnemo (za 2 cm) na 18 cm ter fiksiramo. Na eno strani poveznemo dobro, trdno in povsem gladko folijo za živila. Tako ga s folijo za živila položimo na podstavek velikosti, ki bo šel v hladilnik. Notranjo stran oboda obložimo z acetatno folijo. Napolnimo obod z čokoladnim moussem in prihranimo 20% moussa. Pri polnjenju oboda si pomagamo s spatulo in čistilno kartico. Čokoladni mousse mora biti brez luknjic, torej, popolnoma moramo zapolniti vse robove. Nato s čistilno kartico izravnamo nivo ter čez položimo biskvit s pralinejem tako, da se bo praline dotikal čokoladnega moussa, bisvit pa bomo videli. Ta “krog” malo pritisnemo v notranjost in malo zavrtimo, cca.3 cm. To pa zato, da še dodatno odstranimo morebitni zrak, ki bi lahko ostal v moussu. Podstavek z moussem položimo v hladilnik za vsaj 2 uri.
4. Želatino stresemo v kozarček, dodamo 4 žlice vode, premešamo in pustimo vsaj 10 minut. V kozico vlijemo vodo in dodamo sladkor ter segrevamo tako dolgo, da se sladkor povsem raztopi in tekočina zavre. Lahko vre tudi minuto. Smetano segrejemo do podvretja in odstavimo. Vzamemo višjo posodo ter vanjo prelijemo smetano, dodamo želatino, kakav in sladkorni sirup. Premešamo s paličnim mešalnikom in prelijemo v nižji manjši pekač ter počakamo, da se preliv ohladi na 29 stopinj. To traja cca. 1 uro. Vmes premešamo, da temperaturo prej pade. Ko dosežemo 29 stopinj, s paličnim ponovno premešamo. To naredimo tako, da glavo povsem potopimo in nagnemo malo na stran ter premešamo. Pomebno je, da v masi ne nastanejo mehurčki. Če nastanejo, jih moramo odstraniti. To naredimo kar z žlico.
5. Pleksi steklo navlažimo na eni strani z mokro krpo in čez navlaženo stran položimo list acetatne folije ter s suho krpo drgnemo po acetatni foliji proti robovom pleksi stekla tako, da odstranimo morebitne zračne mehurčke. Nato robove acetatne folije pritrdimo z močnim lepilnim trakom. Damo na stran. Delovni pult navlažimo z mokro krpo in čez položimo acetatno folijo ter prav tako s suho krpo z drgnjenjem proti robovom, da odstranimo morebitne zračke mehurčke. Prav tako acetatno folijo z močnim lepilnim trakom na vseh štirih staneh pritrdimo na delovni pult. 65 g čokolade na tanko nasekljemo in damo na stran. Ostalih 135 g čokolade počasi topimo nad vodno kopeljo in ves čas mešamo s spatulo ter odstranimo iznad vodne kopeli in ponovno primaknemo nazaj. Stopljena čokolada ne sme preseči temperature 45 stopinj. Najbolje je, da je temperatura med 40 in 45 stopinjami. Takrat jo odmaknemo iznad vodne kopeli ter takoj dodamo nasekljano čokolado ter ves čas spatulo mešamo. Ta čokolada se mora skladiti do 29 stopinj. Nato jo polovico zlijemo na sredini acetetane folije, ki je prilepljena na delovni pult. Takoj vzamemo pleksi steklo z acetatno folijo in na neobloženo stran pritrdimo vakuumsko prijemalko ter previdno položimo čez stopljeno čokolado. Pritisnemo toliko, da premer čokoladnega diska doseže pbl. 12 cm. Nato previdno, ampak z vso močjo dvignemo pleksi steklo. Pojaviti se morajo čokoladni “stalaktiti”. To pleksi steklo odložimo med štiri knjige na eni in štiri knjige na drugi strani, na dnu pa naj bo tretja acetatna folija, če bo čokolada morebiti še malo kapljala. Pustimo, da se popolnoma strdi. To traja cca. 2 uri. Nato pleksi steklo obrnemo na delovni pult in s pomočjo olfa noža odstranimo acetatno folijo s čokoladnim diskom s pleksi stekla. Disk poškropimo z zlatim ali srebrnim prahom za sladice. Potegnemo acetatno folijo na delovno površino do roba in počasi in nežno s tanko spatulo dvigujemo disk,da se odlepi od acetatne folije.
6. Skorajda torto vzamemo iz hladilnika ter jo v rokah obrnemo na glavo in položimo na podstavek premera 18 cm. Odstranimo folijo za živila in previdno dvignemo obod za torto ter odvijemo acetatno folijo. Torto s podstavkom prestavimo na mrežico, pod katero je pekač, ki je tako velik, da bo šel v hladilnik. Zdaj prelijemo torto s čokoladnim prelivom. Začnemo po robovih, da dobro steče po stenah, nato prelijemo še vrh torte. Zgladimo z dolgo kovinsko spatulo. Pustimo, da preliv odteče in jo ponovno postavimo v hladilnik, da se preliv strdi. Mousse, ki na je ostal uporabimo za tri majhne kupčke, ki jih izstisnemo na sredini torte, v obliki trikotnika, čez katerega bom dali čokoladni disk.
NASVET: Prvi dan naredite biskvit in Praliné feuilletine, ju spravite skupaj in date v hladilnik na počivanje. Naslednji dan takoj naredite čokoladni disk in ga date na varno. Potem pa se lotite še čokoladnega moussa in sestavljanja torte. Preliv naredite čisto na koncu, da se vam ne bo nazaj trdil zaradi želatine. V enem dnevu bo zelo težko in naporno, tako zaradi veliko ur čakanja kot velikega števila korakov v postopkih. In ko končno poskusite to Kraljevsko čokoladno torto, je pa ta torta vredna vsake kapljice znoja.
PEKOČNOST: 8
7 Pot Chocolate čili | Chocolate Habanero čili | 66% temna čokolada | Voda | Jabolčni kis | Sol | Bučno olje | Sladkor | Poper z Jave | Črni mandelj tonka
RECEPT PRIPRAVILA:
Domača kuharska mojstrica, tekmovalka show-a Masterschef Slovenija, usvarjalka pekočih omak in prefinjenih okusov, to in še mnogo več je Mojca Kravina. Sajenje čilijev, njihova vzgoja in uporaba znotraj nevsakdanjih receptov je njena strast.
Previdno načrtovani, izoblikovani in preverjeni recepti Mojce za vse jezike. Kuharske recepte najdene na uradni strani Pekočko Slovenija smo previdno izbrali z zagostovostjo razumljive in jasne priprave. Poskusite se tudi sami v pripravi prefinjenih kulinaričnih jedi.
Pekoče čili omake prefinjenih okusov za vse jezike, z večimi stopnjami pekočnosti zagotovijo najdeno ljubezen do manj, srednje ali hüdoubnih pekočih omak. Poskusite jih v kombinaciji z Mojčinimi recepti za popolno izkušnjo!
Zgodba tisočih okusov in harmonij, zgodba čilija v Sloveniji, njegovega sajenja, vzgoje in uporabe ... Pekočko sta Žiga in Mojca ter njune kulinarične vizije!
Automated page speed optimizations for fast site performance